Чи знайома Вам ситуація, коли Ви прокидаєтеся після застілля та відчуваєте щось дивне у грудях? Або коли після хорошого обіду Вас одразу наздоганяє відчуття здавлення за грудиною, яке швидко переростає у печіння. Якщо ви відповіли "так", то швидше за все Ви вже знайомі з печією. Давайте розберемося, чому вона виникає. Для цього нам потрібно трохи поговорити про будову травної системи.
Чому виникає печія?
Шлунково-кишковий тракт можна розділити на верхній та нижній відділи. Виникнення печії пов’язано саме з верхніми відділами, тому давайте розберемося, як там усе влаштовано. Їжа з ротової порожнини проходить через м'язовий орган - глотку, яка "проштовхує" її далі в стравохід. Стравохід – це довгий трубчастий орган, який веде їжу до шлунку, де вона перетравлюється. Зі шлунку їжа проходить у тонкі відділи кишечника.
Саме у стравоході й виникає печія. Коли ми їмо щось дуже гостре, смажене чи копчене, кислотність у шлунку сильно підвищується. При переїданні, недостатності кардіального сфінктера або порушенні моторики стравоходу відбувається закидання шлункового вмісту в стравохід, слизова якого не захищена від шлункового соку. Кислота викликає подразнення слизової оболонки стравоходу, що і призводить до виникнення печії. Печію також викликають деякі захворювання – ГЕРХ та гастрит.
Що робити?
Існує безліч способі, щоб позбутися печії вдома, включаючи народні засоби від печії. Наприклад, мигдаль має властивість нейтралізувати шлунковий сік, знижуючи кислотність. Також можна випити склянку молока з медом, що зменшить інтенсивність неприємного симптому. Можливе застосування харчової соди – лужного розчину, який нейтралізує кислоту та допоможе боротися із печією. Взагалі, якщо Ви часто страждаєте від цього симптому, слід звернутися до лікаря, який допоможе визначити причину та надасть рекомендації з лікування.
Для запобігання печії слід дотримуватися правил здорового харчування - уникати переїдання, знизити вживання гострих, копчених та смажених страв, алкоголю, що викликають печію. Також слід зменшити використання спецій при готуванні. Після їжі слід почекати, перед тим, як лягти - горизонтальне положення сприяє закиду шлункового вмісту в стравохід. Також корисним буде застосування Гіалери. За рахунок свого складу засіб захищає слизову оболонку стравоходу і нейтралізує кислотність шлункового вмісту.
Більше інформації про Гіалеру ви можете на дізнатися сайті.