Аксотроф

Неспецифічний біль в шиї та спині

Викликати біль в шиї  та спині можуть багато різних захворювань. Якщо біль різкий, посилюється при рухах або не проходить протягом тривалого часу, проблема може бути серйозною. У цих випадках необхідно провести діагностику та встановити причину. Біль можуть викликати хвороби шийного відділу хребта, які часто призводять до гіпоксії головного мозку через стискання кровоносних судин. У деяких випадках больові відчуття провокують і менш серйозні захворювання, що вимагають на лікування значно менше часу. 
ПРИЧИНИ БОЛЮ У ШИЇ 
Дуже часто болі в області шиї з'являються через м'язові спазми або розтягнення м'язів. Вони можуть виникнути як в результаті різких поворотів голови або перенапруги м'язів під час роботи, переохолодження, так і довгого перебування в одному статичному положенні. Як правило, біль, викликаний такими причинами, проходить протягом декількох тижнів або менше і не вимагає складного лікування.
Однак, найчастіше пацієнти звертаються за медичною допомогою, коли шия болить дуже сильно та завдає значного дискомфорту. У цих випадках, як правило, її причини більш серйозні.
Біль у шийному відділі хребта можуть викликати:
 • травми кісток, суглобів та м'яких тканин;
 • міофасційний синдром;
 • запальні та інфекційні хвороби;
 • радикуліт;
 • протрузії та грижі міжхребцевих дисків;
 • викривлення хребетного стовпа у шийному відділі;
 • шийний остеохондроз;
 • захворювання нервової системи та інші.
Залежно від захворювання та ступеня його розвитку характер болю може відрізнятися. Запідозрити наявність патології хребта можна по ряду супутніх болю симптомів, але точно визначити діагноз без лікарської допомоги не можна.
При захворюваннях хребта, крім болю, також можуть з'являтися:
 • зменшення рухливості шиї;
 • хрускіт в шиї при поворотах голови (без інших симптомів хрускіт не є ознакою патології);
 • болі у плечах;
 • головний біль;
 • часті запаморочення;
 • зниження гостроти зору та слуху;
 • підвищена стомлюваність.
Головний біль, запаморочення та інші неврологічні симптоми при захворюваннях хребта є вторинними. Вони з'являються при гіпоксії головного мозку, що виникає через затискання кровоносних судин. Це може відбуватися при протрузіях, грижах міжхребцевих дисків та викривленнях хребта. Також дані патології можуть провокувати поширення болю на інші ділянки тіла, наприклад, на плечі. Іррадіація болю відбувається через затискання нервів, що згодом веде до їх пошкодження.
 При розвитку протрузії міжхребетні диски починають трохи випинати за межі хребетного стовпа. Якщо даний стан погіршується, розвивається грижа. В цьому випадку відбувається розрив зовнішньої оболонки диска та випинання назовні внутрішнього ядра.
Викривлення хребта у більшості випадків пов'язані з асиметричним розвитком м'язів спини. Одні м'язи постійно перебувають у напрузі, тоді як інші патологічно розтягнуті та розслаблені. Через спазми та м'язові блоки, які поступово формуються, відбувається затискання нервів та поява болю. Він може бути ниючим та посилюватися при певних рухах. У випадках розвитку ускладнень, наприклад, міофасційного синдрому, біль може стати гострим.
Радикуліт певною мірою також вважається ускладненням. Це не окреме захворювання, а синдром, який називається радикулопатією. Він проявляється на тлі інших хвороб хребта, проте в області шиї досить рідко, частіше в районі попереку. 


ЛІКУВАННЯ БОЛЮ У ШИЇ 

Біль є проявом хвороби. Його можна зменшити за допомогою анальгетиків та навіть повністю замаскувати, але без лікування основного захворювання він з часом знову з'являється.
Пацієнтам з гострим болем у шиї та спині, як правило, спочатку проводять інтенсивну терапію. При необхідності застосовують лікувальні блокади, які дозволяють усунути біль практично відразу. Якщо больовий синдром менш виражений, для усунення болю можуть бути використані фізіотерапевтичні процедури та лікувальний масаж.
Біль у спині та шиї у 60-90% випадків має неспецифічний характер, формується на підґрунті вертебральних та міофасціальних порушень з факторами реалізації у вигляді стресу, переохолодження, м’язового перевантаження, мікротравматизації. У інших випадках причиною болю є соматична патологія, інфекційно-запальні процеси, системна неврологічна патологія, психопатологія та інші
Біль у спині та шиї, що може супроводжуватися больовими проявами у кінцівках, спостерігається на протязі життя у 70-90% населення, є другою за частотою (після ГРВІ) причиною звернення по медичну допомогу та третьою за частотою причиною госпіталізації.
Аксотроф (укр)